RWD – Responsive Web Design

Jak to było kiedyś

Za zamierzchłych czasów strony internetowe tworzone były „na wymiar”, jako że możemy stronę scrollować w dół, to liczyła się szerokość strony. Design podyktowany był popularnymi rozdzielczościami monitorów. Wraz ze wzrostem popularnośći coraz większych monitorów układ stron się rozszerzał. Nie można było jednak pominąć dużej części odwiedzających o mniejszych monitorach, więc treść i najważniejsze części układu były ograniczone do minimalnych, ale wciąż istotnych szerokości i tylko tła zwykle się dopasowywały do wypełnienia całego okna przeglądarki.

Jak jest teraz?

Od pewnego czasu ten trend na coraz większe szerokości się drastycznie odwrócił. Pojawiły się telefony, tablety i inne urządzenia o mniejszych rozmiarach do przeglądania internetu. W niedługim czasie ilość odsłon globalnego internetu z urządzeń mobilnych przekroczyła 50%. Tu pojawiała się konieczność projektowania „responsywnych stron internetowych” reagujących na wykrytą rozdzielczość czy zmianę orientacji urządzenia. Teraz strony muszą wykorzystywać przestrzeń dającą nam stacjonarne monitory FullHD lub wyższe i małe ekraniki smartfonów i innych smart-zabawek.

Jeśli strona nie jest odpowiednio przygotowana pod RWD to użytkownik odwiedzający ją na smartfonie szybko się zniechęci. To jak pożegnanie się z polową odwiedzających.